V tujini je pavziranje zelo priljubljeno, t. i. gap year si privošči ogromno študentov, največ s severnega dela Evrope, kot denimo Velika Britanija in Nizozemska. V Avstraliji so kulturi gap year prav tako zelo naklonjeni, Američani pa denimo te navade nimajo. Delovna etika namreč narekuje nevzdržen tempo, ki od posameznikov pričakuje kar najhitrejši prehod na trg dela. Študije, izvedene na področju prehoda iz srednje šole na fakultete kažejo, da se kar 90 % vseh posameznikov, ki se odločijo za gap year, vrne na fakulteto in so pri študiju tudi bolj motivirani.
Gap year: kaj sploh to je?
Gre za obdobje, ki si ga vzameš za razmislek o svojih željah, načrtih in ambicijah. Velika večina študentov se takšno obdobje odloči preživeti v tujini, saj s tem obogatijo svoj življenjepis z dragocenimi izkušnjami. Najpogostejše dejavnosti, ki jih lahko počneš med svojim t. i. letom za razmislek, vključujejo poučevanje (inštrukcije, tutorstvo ipd.), prostovoljstvo, potovanje (po Ameriki, Avstraliji), pripravništvo ali sezonska dela, kot je denimo delo v gostinstvu. Naj poudarimo, da nikakor ne gre za počitnikovanje ali beg pred konvencionalnim. Takšno leto je neprecenljiva priložnost, ki nudi odkrivanje sveta izven svojega mehurčka, ponotranjanje drugačnih kultur, običajev in tradicij, razvoj novih kompetenc in spoznavanje samega sebe.
Kako naj si financiram svoj gap year?
Večina študentov seveda nima tisoče evrov na računu, ki bi omogočali brezskrbno potovanje na drugo celino. V nadaljevanju si oglej nekaj možnosti, kjer lahko najdeš idealno delo oziroma priložnost za prostovoljstvo, kjer boš nekaj ur dnevno izmenjal_a za prenočišče in velikokrat tudi vsaj en obrok dnevno.
Spletnih strani, kjer lahko najdeš prostovoljstvo, je ogromno. Naj te plačilo ob registraciji ne odvrne, saj spletne strani morajo zagotavljati varnost prostovoljcev in gostiteljev ter seveda tudi resničnost podatkov. Če te prostovoljstvo ne zanima in si želiš delovnih izkušenj kot sezonski delavec oziroma delavka, si poglej Facebook skupino Global Seasonaire Network, kjer ti bodo moderatorji in člani z veseljem pomagali pri iskanju prave priložnosti. Naše izkušnje s sezonskim delom so vrhunske, članica ekipe je namreč zimsko sezono delala v francoskem smučarskem središču, poletno pa na prelepi Korziki. Delo na Korziki je dobila s pošiljanjem spontanih prijav, več o tem si preberi tukaj.
Iz osebnih izkušenj ti lahko pritrdimo, da je pavziranje lahko ena najboljših odločitev v tvojem življenju. Osebnostna rast, premagovanje strahu, izboljšanje jezikovnih sposobnosti in tkanje obstojnih mednarodnih prijateljskih vezi so zgolj najvidnejše pozitivne izkušnje, s katerimi se boš vrnil_a domov. Četudi zaradi trenutne Covid situacije omenjene priložnosti niso izvedljive, skuj načrt za bližnjo prihodnost, ko bo svet prešel v normalne tirnice. Če potrebuješ več informacij, nas kontaktiraj in z veseljem ti bomo priskočili na pomoč!
Katarina Jarc
Viri:
https://www.gooverseas.com/blog/why-gap-years-more-common-in-europe-us
https://www.volunteerhq.org/blog/gap-year-volunteer-programs/
https://www.gooverseas.com/blog/wwoof-around-the-world
https://www.gooverseas.com/blog/why-should-students-take-gap-year
https://www.ucas.com/alternatives/gap-year/gap-years-ideas-and-things-think-about
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.