Poznate projekte, ki jih financira Evropska solidarnostna enota (ESC)?
Evropska solidarnost enota je namenjena mladim in njihovem vključevanju v družbo. Namenjena je osebam med 18 in 30 letom, ki želijo preko prostovoljnega dela pomagati drugemu, pridobivati izkušnje in širiti vrsto kompetenc, preko povezovanja med organizacijami po celotni EU in zunaj nje. Za mlade in organizacije priskrbijo finančna sredstva za izvajanje posameznih projektov in mednarodne izmenjave.
Odločitev za prijavo na projekt
Vsaka stvar se pričen z odločitvijo! Sangarina odločitev je padla spomladi 2020, da se odpravi na izmenjavo v sklopu ESC. Sama najprej omeni, da je projektov in izbire veliko. Kot pove: »Jaz sem si najprej izbrala 3 področja, ob enem pa mi je bilo pomembno, kje se ta projekt izvaja. Želela sem sodelovati v projektih v povezavi z mladinskim sektorjem ali okoljevarstvom. Najprej me je vlekla Nemčija, potem tudi sever. Nekako se mi zdi, da je najbolj če si najprej izbereš državo in potem šele področje in projekt. Tako si tudi narediš selekcijo.«
Pot jo je na koncu vodila na Finsko, kjer je sodelovala v mladinskem sektorju, kjer so izvajali več različnih projektov.
Sangara na zaledenelem jezeru (Foto: Sangara Novak)
Kaj lahko pričakujem?
Sangara je pred odhodom na Finsko predvsem pričakovala veliko zime. Poleg dela z mladimi, pa o razvijanju kompetenc dodaja: »Pri meni je bilo že zaradi časa korone precej zanimivo. Prej sem sama predvsem veliko načrtovala, ob epidemiji pa enostavno ne moreš. Zaradi tega sem bila veliko bolj prisiljena izražati svoje želje in mnenje, tudi zaradi spreminjanja situacije. S tem sem lahko tudi bolj sama odločala, kje bi sodelovala, ne samo da so se drugi določili, pri katerih projektih me bodo vključili.«
O svojih željah in pričakovanjih pa je z organizacijo govorila že pred odhodom na Finsko.
Kaj pa finance?
Če razmišljaš o številnih možnostih izmenjave, zagotovo pomisliš na finance. Tudi Sangara je, a sedaj z izkušnjami pove: »Ne čisto nič finančnih sredstev mi ni bilo potrebno priskrbeti. Res je da nisi plačan, ampak dobivaš pa žepnino. Celotne stroške bivanja krije organizacija, ob enem pa ti tudi stanovanje poiščejo oni. Poleg tega dobivaš še denar za hrano in pa nekaj denarja za prosti čas. Skupaj v mojem primeru ej bilo to okoli 350 evrov. Seveda pa je to odvisno od države in pa njenega standarda. Ob enem ti povrnejo tudi stroške letalske karte.«
Koliko časa me potem ne bo doma?
Časovno so projekti različno dolgi. Sangara je na Finsko odšla za leto dni. »Lahko greš tudi za manj. Nekako največ projektov je za pol ali eno leto. Malo manj je takšnih, ki pa so za dva meseca, kar se mi zdi da je minimum.« Dodaja pa, da ji je leto šlo neverjetno hitro okoli.
Te je kaj presenetilo?
»Predvsem neka osebnostna rast, ki se je zgodila, ko sem bila popolnoma odvisna sama od sebe. Se mi zdi res dobra izkušnja, na primer da si vzameš leto prosto od faksa in dobro razmisliš, kako naprej in ne da si takoj poiščeš službo. Nekako si na tujem, nimaš domačih vplivov in tudi ni pritiskov. To se mi zdi velika prednost, tudi izkušnja je izjemna.«
Severni sij (Foto: Sangara Novak)
Ali Finci poznajo Slovenijo?
Kot pravi Sangara, Finci ne poznajo dobro Slovenije, jih pa zanima. »Tako čisto po naključju, pa jo je poznala moja mentorica, ki je ravno leto prej bila prav tako na izmenjavi in sicer v Celju.« pove Sangara in dodaja, da na takšnih izmenjavah spoznaš tudi druge dežele, kjer živijo soudeleženi prostovoljci. Tudi sama je predstavila Slovenijo, ob tem pa pripravila tudi čisto pravo potico.
Kaj pa študentska izmenjava?
»Jaz na primer nisem šla na Erasmus, ker me takrat to še ni vleklo, pa tudi mesta, ki sem jih imela na razpolago, mi niso bila zanimiva. Preko prostovoljstva pa sem sedaj imela veliko več možnosti.« Sangara še dodaja, da je prednost tudi to, da ni izpitov kot pri študentski izmenjavi. »Veliko več podpore imaš tudi preko izmenjav ESC, s teboj sodeluje tako Slovenka organizacija, kot tudi nacionalna agencija države, ki te gosti.«
Več zanimiv zgodb iz Sangarinega dela na Finskem lahko prebereš v zapisih, ki jih je pripravila v blogu za spletno stran Talentiran.si (). Dodatne informacije o možnostih Evropskega solidarnostne enote pa lahko preveriš na spletni strani Evropskega mladinskega portala (https://europa.eu/youth/solidarity_sl).
Poslanstvo zavoda je mladim in mladinskim organizacijam zagotavljati ustrezno strokovno podporo pri beleženju in evidentiranju neformalnega izobraževanja in učinkov mladinskega dela z namenom njegovega priznanja v širši družbi. Nadalje je namen zavoda mladim pomagati pri kariernem razvoju, zaposlovanju in aktivnem državljanstvu ter zagotavljati pomoč in podporo pri organizacijskem in drugem razvoju mladinskih in nevladnih organizacij.